Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN-5
Piyasalar bu hafta yurtiçinde mart ayı TÜFE ve ÜFE verilerini takip edecek. Yurtdışı piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı dikkatle izlenecek.
05 Nisan 2013 Cuma

HAFTAYA BAKIŞ


Piyasalar bu hafta yurtiçinde mart ayı TÜFE ve ÜFE verilerini takip edecek. Yurtdışı piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı dikkatle izlenecek.


YURTİÇİ GELİŞMELER


Ekonomi 4. Çeyrekte % 1,4 Büyüdü

     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 2,2 büyüdüğünü bildirdi. TÜİK, 2012 yılı dördüncü çeyreğinde, gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) bir önceki yılın aynı çeyreğine göre cari fiyatlarla yüzde 7,4, sabit fiyatlarla yüzde 1,4 arttığını bildirdi. Mevsimsel ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYİH 4. çeyrekte, önceki çeyreğe göre değişmedi. TÜİK, 2011 yılına ilişkin Türkiye'nin ekonomik büyüme verisini yüzde 8,5'ten yüzde 8,8'e revize etti.

Merkez Bankası Faiz Koridorunu Değiştirdi

     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), salı günkü toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,5 düzeyinde sabit tutma kararı aldı. PPK, öte yandan, borçlanma faiz oranını yüzde 4,50 düzeyinde sabit tutarken, borç verme faiz oranını yüzde 8,50’den yüzde 7,50’ye düşürdü. Banka, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını ise yüzde 8’den yüzde 7’ye indirdi. Merkez Bankası, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 0 düzeyinde sabit tuttu ve borç verme faiz oranını yüzde 11,50’den yüzde 10,50’ye düşürdü. Ayrıca Merkez Bankası, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz ve altın cinsinden tesis edilmesi imkânı uygulamasında imkân üst limiti değişmeden dilim sayısına bir basamak ilave edildiğini ve ilk dilim hariç diğer dilimlerde rezerv opsiyonu katsayısının (ROK) 0,1 puan artırıldığını duyurdu.


S&P Türkiye'nin Kredi Notunu Yükseltti

     Standard & Poor's Türkiye ekonomisinin güçlü mali performansını tehlikeye atmadan yavaşça toparlandığını açıklayarak Türkiye'nin notunu artırdı. S&P ayrıca görünümün durağan olduğunu ifade ederek, uzun vadeli kredi notunu BB'den BB+'ya yükselttiğini belirtti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunun ''BB ''ya yükseltmesine ilişkin, ''Önümüzdeki yıllarda, iç talebin ve ihracatın artışını yansıtacak şekilde ekonomik büyümenin hızlanmasını bekliyoruz'' açıklamasını yaptı. S&P'nin resmi web sitesinde yer alan açıklamada, ''2012 yılının ikinci yarısı boyunca Merkez Bankasının daha uygun politika duruşu sergilemesiyle sermaye akışında iyileşme görüldü. Yıllık kredi büyümesi yaklaşık yüzde 20'ye yükseldi. Yakın zamanda politikaların yavaş yavaş Türkiye'nin düşük yapısal tasarruf oranına hitap etmesini ve finansal riski sınırlamasını bekliyoruz'' ifadeleri kullanıldı.


Tüketici Güveni Düşüyor

     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen Tüketici Güven Endeksi'ni yayımladı. Buna göre, Tüketici Güven Endeksi Mart ayında geçen aya göre yüzde 2,3 azaldı. Şubat ayında 76,7 olan endeks, Mart ayında 74,9 değerine geriledi. Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi, Mart ayında geçen aya göre yüzde 1 azalarak, 25,1 seviyesinden 24,9'a düştü. Şubat ayında 91,6 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi, Mart ayında geçen aya göre yüzde 6,2 oranında azalarak 85,9 değerine düştü. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki yükselişten kaynaklandı. Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi de geçen aya göre yüzde 0,1 oranında azaldı. Şubat ayında 90,9 olan endeks değeri, Mart ayında 90,8 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı. Şubat ayında 99 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise Mart ayında geçen aya göre yüzde 1 oranında azalarak, 98 değerine geriledi.


Dış Açık Beklenenden Düşük Çıktı

     Türkiye'nin ihracatı, bu yılın Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artarak 12 milyar 435 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 9 artarak 19 milyar 394 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı ise aynı dönemde yüzde 15,2 artarak 6 milyar 958 milyon dolara yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, dış açığın 8.80 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Dış açık Ocak ayında 7.29 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl Şubat ayında yüzde 66 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 64,1'e geriledi. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2013 yılı Şubat ayında önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 9, ithalat yüzde 13,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2013 Şubat ayında bir önceki aya göre ihracat yüzde 6,2, ithalat yüzde 6,5 arttı.


YURTDIŞI GELİŞMELER


ABD 4. Çeyrekte Yüzde 0,4 Büyüdü

     ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte daha önce beklenenden daha az yavaşlayarak firma harcamalarında artış olduğunu ve ticaret açığında yavaşlama olduğunu gösterdi. Gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) yıllık yüzde 0.4 oranında büyürken, daha önceki tahmin yüzde 0.1 olarak gerçekleşmişti. Üçüncü çeyrek genişlemesi ise yüzde 3,1 olmuştu. 4. çeyrekte yaşanan bu yavaşlama 1972 yılından bu yana askeri harcamalarda en büyük düşüşten ve envanter derlemesinde yaşanan düşüşten kaynaklandı.


ABD'de Tüketici Harcamaları Hızlandı

    ABD'de tüketici harcamaları Şubat ayında, gelirlerin artması ile birlikte, son beş ayın en hızlı yükselişini gösterdi. Bu durum, istihdam piyasasındaki iyileşmenin talebi olumlu etkilediğini işaret ediyor. Ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini kapsayan tüketici harcamaları Şubat ayında yüzde 0.7 arttı. ocak ayında ise harcamalardaki artış yüzde 0.2'den yüzde 0.4'e revize edildi. Bloomberg News'un anketine katılan 78 ekonomistin tahminlerine göre, harcamaların yüzde 0.6 artması bekleniyordu. Kişisel gelirlerdeki yüzde 1.1 ile beklenenden daha hızlı gerçekleşen artış, tasarruf oranının son beş yılın en düşük seviyesinden yükselmesine neden oldu. İstihdam piyasasındaki iyileşme ve artan konut fiyatları ve yükselen hisse senetlerinden kaynaklanan hanehalkı refah artışı, Amerikalıların yükselen gelir vergileri ve artan benzin fiyatlarından kaynaklanan kayıplarının karşılanmasına yardımcı oluyor. Harcamalardaki güçlenme, 2012 yılının son çeyreğinde büyümenin yüzde 0.4'e yavaşlamasının ardından, ekonomistlerin bu yıl ilk çeyrekte hızlanma olacağı yolundaki tahminlerinin bir nedeni olarak gösteriliyor.


ABD Tüketici Güven Endeksi Beklentileri Aştı

     Thomson Reuters/University of Michigan ABD tüketici güven endeksi Şubat ayında 77.6 iken Mart ayında 78.6'ya yükseldi. Bloomberg anketine katılan 62 ekonomistin tahmin medyanlarına göre Mart ayının öncül rakamı olan 71.8'in 72.6'ya yükselmesi bekleniyordu. Anketteki tahminler 70 ile 75 arasında değişiklik gösterdi. Endeks, Haziran 2009 itibariyle sona eren resesyon boyunca 64.2 ortalama tuttururken, 18 aylık resesyona giden 5 yıllık periyod boyunca 89 ortalama yakalamıştı.


BRICS Kendi Kalkınma Bankasını Kurmakta Anlaştı

     Önde gelen gelişen piyasa ekonomilerinden oluşan BRICS'in liderleri Çarşamba günü, Bretton Woods kurumlarını zorlayacak bir kalkınma bankası kurma konusunda anlaştıklarını duyurdu. Ancak liderler, bankanın büyüklük ya da yapısına dair bir açıklamada bulunmadı. Güney Afrika'nın Durban kentinde Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika liderlerinin katılımıyla düzenlenen BRICS zirvesinin ana gündem maddesi ortak bir kalkınma bankası kurulmasıydı. Kalkınma bankası, gelişen piyasa ülkelerini daha da kalkındırarak, yalnızca siyasi bir gruplaşmanın ötesine taşıması için önemli bir sınav olarak görülüyor. BRICS'in 5 lideri açık bir şekilde kalkınma bankası girişimine destek verirken, öne çıkan ifadeler de bu ülkeler arasında daha derin işbirliğinden yanaydı.


Euro Bölgesi'nde Güven Azaldı

     Borç krizinden çıkmakta sıkıntı çeken Euro Bölgesi'nde ekonomik güven Mart'ta beklentinin üzerinde düşüş kaydetti. Güven endeksindeki düşüş, 17 üyeli bloğun resesyonunun ilk çeyrekte de devam ettiğine yönelik sinyallere bir yenisini daha ekledi. Brüksel'deki Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre bölgedeki yönetici ve tüketici güven endeksi Şubat'taki 91.1 puan düzeyinden 90 puana geriledi. Bloomberg anketine katılan 30 ekonomistin medyan tahmini güven endeksinin 90.5 puan olarak geleceği yönündeydi.

3222 Kez Okundu
Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayın
GÜNCEL HABERLER
 
Üye Girişi
Email :
Şifre :
Üye Ol Şifremi Unuttum Giriş Yap
 
Kameralar
 
Köşe Yazıları
Temel Ali UZUN
Üretici kesintileri.
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN-6
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN-5
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN-4
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN - 3
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Tüm Yazılar için tıklayın
 

©x
Anketler
Sitemizi Beğendiniz mi?
İyi
Normal
Kötü
 
Rize'de 5 Günlük Hava Tahmini