Köyümüz

Tarihçe

Köprülü Köyü adını, köyde bulunan tarihi köprüden aldığı zanediliniyor.Köyün eski adı ve halk arasında da yaygın olarak kullanılan ismi FOSA`dır .

Kültür

Köyün gelenekleri, Rize`nin bütünüyle paralellik göstermektedir. Mutfağımızda; Mısır Ekmeği, Kara Lahana, Muhlama, Yoğurt, yaprak sarma, Hamsikoli, Süt ve Balık kullanılmak suretiyle çeşitli yöresel yemekler yapılmaktadır. Köy düğünlerinde kemençe eşliğinde horon oynanır. Yaprak sarma ve baklava düğün yemeklerinin vazgeçilmezleridir.

Coğrafya

Köprülü Köyü (Fosa) iki kısımdır köy merkezi Rize merkezine kara yolu ile 15 km, kuş uçuşu ile 10 kmdir. Karşı mahallesi Rize merkeze ulaşım 8 km kuş uçuşu 3 km dir. Arazi köy içerisinde kısmen düzlük olsada genele bakıldığında engebelidir. Isırlıktan ayaneye kadar uzanan tepeler ve köy merkezinde bulunan tepe köyün yükseltileridir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bitki örtüsü; kızılağaç, kestane, gürgen ve az miktarda çamdan oluşmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007

2000 579

1997 471

Köyde bulunan akrabalar

Alfabetik sıralama:: Akarsu, Aktaş, Alikoç, Aydın, Bak, Bakoğlu, Bozkurt, Civelek, Dikmen, Ferah, Katip, Kazancı, Koç, Mısırlı, Nalkıran, Özer, Paşali, Sadıkoğlu, Sevinç, Terzi, Tüylü, Uzun, Yalçın, Yazıcı, Zenginoğlu. 

 

Ekonomi

Köyün ekonomisi çay ziraatine dayalıdır. Köyümüde Çaykur`a bağlı 7 yaş çay alımyeri bulunmaktadır. Bu alımyerlerinin yanısıra çeşitli ösel sektörler tarafından açılmış olan çok sayıda çay alımyeri de mevcuttur. Son dönemlerde köyümüzde kivi yetiştiriciliği yapılsada ekonomik olarak pek önem arzetmemektedir.

Ayrıca köyümüzde; mısır, fasülye, kara lahana tarımı yapılmaktadır. Ancak; bu tarım ürünleri sadece kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Şu an ki köy muhtarımız:

 Ekrem PAŞALİ

 

Altyapı bilgileri

Köyde her ne kadar 2 katlı ilköğretim okulu binası bulunsada, nufus azlığı dolayısı ile taşımalı eğıtıme geçildiğinden atıl durumdadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Sabit telefon hattı mevcut olup köyün hemen hemen tamamı mobil telefon kapsama alanı içerisindedir. Posta şubesi olmayıp köyde bulunan eski PTT acentesi de artık hizmet vermemektedir. Yine    de  Posta hizmetleri aksamadan köye ulaşmaktadır. Sağlık ocağı kapanmış olup binası atıl durumdadır.