Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN-1
Piyasalarda bu hafta yurt içinde şubat ayı enflasyonu ve 2012 işsizlik verileri takip edilecek.Yurtdışı piyasalarında ise Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası faiz kararları dikkatle izlenecek.
04 Mart 2013 Pazartesi

HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN                                                                            

  Piyasalarda bu hafta yurt içinde şubat ayı enflasyonu ve 2012 işsizlik verileri takip edilecek. Yurtdışı  piyasalarında  ise Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası  faiz kararları dikkatle izlenecek.

YURT İÇİ GELİŞMELER

Otomotiv İhracatı Gaza Bastı

   Avrupa’daki daralma yüzünden yıla ocak ayındaki 5,7 lik düşüşle başlayan sektörün şubat ayında ise geçen yılın aynı ayına göre,  yüzde 9,2 lik artışla ihracatını 1 milyar 787 milyon dolara çıkarma başarısını gösterdi. Ocak-şubat döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 1,9 luk artışla 3 milyar 278 milyon dolara çıkaran sektör bu dönemde Türkiye’nın toplam ihracatından aldığı yüzde 14,4 lük pay ile “lokomotif sektör” olarak liderliğini sürdürdü.

Tüketici Güven  Endeksi

   Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK); Merkez Bankası işbirliği  ile yürütülen Tüketici Güven Endeksi’ni yayımladı. Ocak ayında 75,8 olan endeks, Şubat ayında 76,7 değerine yükseldi.

Ticaret  Açığı Beklenenden Yüksek Çıktı

   Türkiye’nin ihracatı,bu yılın ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,2 artarak 11 milyar 509 milyon dolar,ithalatı ise yüzde 7,6 artarak 18 milyar 800 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı ise aynı dönemde yüzde 2,4 artarak 7 milyar 291 milyon dolara yükseldi. Diş ticaret açığı aralık ayında 7,18 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Blooberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin meydanına göre, dış açığın 7,10 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl ocak ayında yüzde 59,2 iken,bu yılın aynı ayında yüzde 61,2 ye yükseldi.takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2013 yılı ocak ayında önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 7,9 ,ithalat yüzde 7,6 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2013 ocak ayında bir önceki aya göre ihracat yüzde 2 , ithalat yüzde 9 arttı.

Avrupa’da İşsizlik Rekor Kırdı

   Euro Bölgesinde işsizlik oranı Ocak ayında, borç krizini ortadan kaldırmak için alınan kemer sıkma tedbirlerini bölgedeki resesyonun daha da derinleştirmesi sonucu, rekor seviyeye yükseldi. 17 Avrupa ülkesinden oluşan Euro Bölge’sinde işsizlik oranı, Aralık ayındaki revize rakamla yüzde 11,8 seviyesinden, Ocak ayında yüzde 11,9 a yükseldi. Bu veriler; verilerin tutulmaya başlandığı 1995 den bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg  News ‘un anketine katılan 33 ekonomistin tahminlerinin meydanına göre işsizlik oranını yüzde 11,8 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

 

 

996 Kez Okundu
Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayın
GÜNCEL HABERLER
 
Üye Girişi
Email :
Şifre :
Üye Ol Şifremi Unuttum Giriş Yap
 
Kameralar
 
Köşe Yazıları
Temel Ali UZUN
Üretici kesintileri.
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN-6
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN-5
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN-4
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Ramazan AKARSU
HAFTALIK EKONOMİK BÜLTEN - 3
Yazarın tüm yazıları için tıklayın
Tüm Yazılar için tıklayın
 

©x
Anketler
Sitemizi Beğendiniz mi?
İyi
Normal
Kötü
 
Rize'de 5 Günlük Hava Tahmini